Укркамиш

Дах з очерету – практичне рішення для будинку

Важливою перевагою даху з очерету вважаються відмінні показники стійкості до вітрових навантажень.

Очерет на даху здатний витримувати будь-які атмосферні явища та різкі перепади температур. Властивості цієї рослини важко переоцінити. Але для довговічного використання його як покрівельний матеріал до монтажу необхідно виконати ряд вимог.

Збирається очерет наприкінці осені/початку зими — у період, коли з рослини починає опадати листя.

Очерет поставляється на будівельні об’єкти в євроснопах, які у свою чергу упаковані в пакунки приблизно по 50 шт у кожному. Діаметр снопа 22-23 см, а вага близько 5 кг за одиницю.

Для покрівлі зазвичай використовується стебло завдовжки 1,5-2 метри. Такий розмір ідеально підходить для протяжних схилів даху (більше 5 метрів).

Товщина кожної соломинки має бути приблизно однаковою в межах 6 мм.

Перед монтажем рослину ретельно очищають від листя та зберігають у сухому приміщенні близько 12 місяців для остаточного просушування.

Як видно, нічого складного в заготівлі майбутньої покрівлі немає, тим більше рослина дуже доступна — очерет можна зустріти вздовж річок, озер чи звичайних боліт практично будь-якого регіону Росії.

Влаштування покрівлі з очерету

Монтаж очеретяного даху починається з укладання основи під природний матеріал. Зазвичай як поверхня використовується дерев’яна обрешітка, крок якої 25-30 см. Можна використовувати брусок 50х50 мм або рівну дошку товщиною 25 мм.
Снопи укладаються «пензликами» нагору, починаючи з нижньої карнизної частини даху. Кілька цілісних упаковок кріпляться до решетування оцинкованим або нержавіючим дротом. Всі снопи горизонтально стягуються товстим прутом із нержавіючої сталі. Раніше його роль виконував бондарний прут.
Наступним етапом снопи розпаковують і вирівнюють очерет спеціальною щіткою до утворення рівномірного шару товщиною 30 – 35 см, а потім збивають тією ж щіткою догори для надання даху округлих форм.

Переваги очеретяної покрівлі

В даний час очеретяні дахи набувають все більшої популярності завдяки надійності матеріалу і доступному в розумінні монтажу. Пристрій такої покрівлі не потребує додаткових матеріалів, таких як гідро- та пароізоляційні мембрани. Покрівельний «пиріг» складатиметься виключно з очеретяної соломи. Викладемо плюси такого матеріалу.
Такий дах нарівні з трав’яною покрівлею є відмінною теплоізоляцією та забезпечує комфортну температуру всередині приміщення: прохолоду влітку та тепло в зимову пору року.
Також екологічно чистий матеріал є додатковою звукоізоляцією, чим не можуть похвалитися, наприклад, металеві покрівлі.
Важливою перевагою даху з очерету вважаються відмінні показники стійкості до вітрових навантажень. Дивно, але згідно з багаторазовим випробуванням солом’яні покрівлі перевершують у цій характеристиці інші популярні матеріали, наприклад, бітумну черепицю.
Надійність матеріалу – очерет міцний і еластичний матеріал, що повільно піддається гниття. Термін служби такої покрівлі може сягати 70 років і більше.
Тривалість зберігання: у сухому місці очерет не втрачає своїх властивостей десятки років.
Плюс до всього, доступність матеріалу дозволяє зробити дах із очерету своїми руками практично кожному.